A Sziklakórházban jártak iskolánk diákjai


2020. szeptember 17-én iskolánk húsz tanulója két oktató kíséretében egy budapesti tanulmányi kiránduláson vett részt. Eredeti tervünkben a Hadtörténeti Múzeum, a Sziklakórház és a Mátyás-templom látogatása szerepelt, azonban a vírushelyzet kissé felülírta az elképzeléseinket. Kora hajnali indulást követően nyolc óra után pár perccel vonatunk már a Nyugati pályaudvarra érkezett, innen kezdtük meg budapesti utunkat. A Hadtörténeti Múzeum a jelenlegi helyzetben nem látogatható, így a programot egy gyalogos túrával indítottuk a Budai Várnegyedben. Idegenvezetőnk a múzeum egyik munkatársa volt, az ő jóvoltából sok tudnivalóval, érdekességgel gazdagodtunk a vár történetéről: a kezdetektől a török megszállás korán át a XX. század legfontosabb eseményeibe is betekintést nyerhettünk. A Várban található jelentősebb épületekkel is megismerkedtünk a körülbelül három kilométeres sétánk során. A Bécsi kapu tetején töltött pihenőnket követően buszra szálltunk, következő megállónk a Sziklakórház volt, ahol szintén vezetett bejáráson vehettünk részt. Belépés előtt Bánhidy Zoltán tanár úr egy 1938-ból származó kötszert adott át a múzeum egyik munkatársának, aki köszönettel fogadta azt. Ezt a kötszert egy korábbi, börzsönyi túránk során találtuk az erdőben. A kórházban kezdésként egy rövid videót tekintettünk meg az intézmény létrejöttéről, történetéről, Budapest második világháborús ostromáról, majd vezetőnk kalauzolásával bejártuk a Várhegy alatti barlangrendszer egy részét, amelyet a világháború kitörésekor óvóhellyé alakítottak át, nem sokkal később pedig megkezdődött magának a kórháznak a kiépítése. Láttunk korabeli kórtermeket (többek között az 1956-os kórtermet), műtőt, sebészeti eszközöket, gépészeti helyiségeket, atombomba kiállítást és még számos egyéb létesítményt. Az érdekes tárlatvezetés révén beleélhettük magunkat a második világháború, illetve a hidegháború időszakának hangulatába is. Az ebéd elfogyasztása (és egy hirtelen zápor) után a Halászbástya és a Mátyás-templom volt a következő úticél. A Halászbástyáról gyönyörű kilátás tárult a szemünk elé a főváros pesti oldalára. A templomban egy rövid előadást hallottunk az épület történetéről, majd lehetőségünk volt bejárni is azt. Felidéztük az Árpád-kor történelmét III. Béla és felesége, Chatillon Anna síremlékénél a Szentháromság-kápolnában, beszéltünk a legújabb, az Árpádok eredetét kutató archeogenetikai vizsgálatokról, jártunk továbbá a Loretói-kápolnában, illetve a karzaton is, ahol a Béla-termekben lévő múzeumi kiállítást néztük meg és a templom középső részére, a csarnoktérre is ráláttunk a magasból. A kirándulás programja tartalmas volt, mindannyian sok élménnyel gazdagodva tértünk vissza a nap végén a kollégiumba. A programunk a Sziklakórház Alapítvány pályázata segítségével valósult meg.

További képek itt!

Bánhidy Zoltán és Huszta Gábor